Heddaprisen 2002

Åpen klasse

Nominasjoner

  • Dramatikerutdanningen - Pilotprosjektet

    Det Åpne Teater ved prosjektleder Ragnhild Mærli ble nominert for pilotprosjektet Dramatikerutdanningen.

  • Verdensteatret

    Verdensteatret ble nominert for produksjonen TSALAL.

  • Tsalal
  • Lisbeth Narud

    Lisbeth Narud ble nominert for sitt kunstneriske arbeid med dukketeaterforestillingeneTommelise, Riksteatret ogPetter Blå, Hordaland Teater, med spesiell vekt på dukkedesign, scenografi og kostymer.

Vinnere

  • Petter Blå

    Lisbeth Narud fikk prisen for sitt kunstneriske arbeid med dukketeaterforestillingeneTommeliseRiksteatret ogPetter BlåHordaland Teater, med spesiell vekt på dukkedesign, scenografi og kostymer.

  • Tommelise

    Lisbeth Narud fikk prisen for sitt kunstneriske arbeid med dukketeaterforestillingeneTommeliseRiksteatret ogPetter BlåHordaland Teater, med spesiell vekt på dukkedesign, scenografi og kostymer.

  • Lisbeth Narud

    Lisbeth Narud fikk prisen for sitt kunstneriske arbeid med dukketeaterforestillingeneTommelise, Riksteatret ogPetter Blå, Hordaland Teater, med spesiell vekt på dukkedesign, scenografi og kostymer.

  • Images (0)
  • Video (0)
  • Audio (0)
  • Files (0)

    Ærespris

    I denne klassen offentliggjør juryen ingen nominasjoner.

    Kriteriene er åpne.

    Vinnere

    • Wenche Foss

      Wenche Foss vant Heddaprisens Ærespris i 2002.

    Beste oppsetning

    Beste oppsetning skal skille seg fra andre forestillinger gjennom:

    *aktualitet.

    *format.

    *kontekst/begivenhet.

    Nominasjoner

    • There

      There, Jo Strømgren Kompani ble nominert.

    • Mutter Courage

      Mutter Courage av Bertolt Brecht, Trøndelag Teater ble nominert.

    • Historier frå Wienerskogen

      Historier frå Wienerskogen av Ödön von Horváth, Det Norske Teatret ble nominert.

    Vinnere

    • Jo Strømgren Kompani

      There av Jo Strømgren Kompani vant prisen for beste forestilling.

    • There

      There av Jo Strømgren Kompani vant prisen for beste forestilling.

    Fremragende sceneprestasjon

    Særlig fremragende prestasjon skal skille seg fra andre gode prestasjoner gjennom:

    *håndverksmessige kvaliteter.

    *kunstneriske kvaliteter.

    *uforutsigbarhet.

    Nominasjoner

    • Laila Goody

      Laila Goody ble nominert for sin tolkning av Eleonora i Påske av August Strindberg, Nationaltheatret.

    • Bjarte Hjelmeland

      Bjarte Hjelmeland ble nominert for sin tolkning av klovnen Fabian Fest i Hva dere vil av William Shakespeare, Nationaltheatret, og av Steinar i musikalen Antons Villfaring av Erlend Loe og Jan Eggum, Det Norske Teatret.

    • Arlene Wilkes

      Arlene Wilkes ble nominert for sin tolkning av Velma i musikalen Chicago.

    Vinnere

    • Chicago

      Arlene Wilkes får prisen for sin tolkning av Velma i musikalen Chicago.

    • Arlene Wilkes

      Arlene Wilkes får prisen for sin tolkning av Velma i musikalen Chicago.

    Beste scenografi/kostymedesign

    Beste scenografi/kostymedesign skal skille seg fra andre gode arbeider gjennom:

    *konseptuell autonomi (at scenografien er et verk i seg selv) veid opp mot konseptuell funksjon (rommets dramaturgiske disposisjoner.

    *relasjon til beslektede kunstformer (billedkunst, design, arkitektur).

    *nyskaping, sett i forhold til scenografi- og teaterfaget selv og i forhold til beslektede kunstformer.

    Nominasjoner

    • Mia Runningen

      Mia Runningen ble nominert for kostymene til Annie get your gun, Riksteatret.

    • Bård Lie Thorbjørnsen

      Bård Thorbjørnsen ble nominert for scenografien til Mutter Courage, Trøndelag Teater.

    • John Kristian Alsaker

      John-Kristian Alsaker ble nominert for scenografien til Antons Villfaring, Det Norske Teatret.

    Vinnere

    • Antons Villfaring

      John-Kristian Alsaker fikk prisen for scenografien til Antons Villfaring, Det Norske Teatret.

    • John Kristian Alsaker

      John-Kristian Alsaker fikk prisen for scenografien til Antons Villfaring, Det Norske Teatret.

    Beste regi

    Beste regi skal skille seg fra andre gode iscenesettelser gjennom:

    *valg av stil og/eller stilelementer og gjennom hvordan denne/disse er gjennomarbeidet og tilpasset i forhold til alle av forestillingens elementer.

    *hvordan stil og/eller stilelementer er tilpasset og bygget opp i forhold til det materialet forestillingen omhandler eller tar som sitt utgangspunkt (dramaturgi/lesning).

    *stilmessig nyskaping.

    Nominasjoner

    • Támas Ascher

      Támas Ascher ble nominert for Historier frå Wienerskogen av Ödön von Horvath, Det Norske Teatret.

    • Leif Stinnerbom

      Leif Stinnerbom ble nominert for Peer Gynt av Henrik Ibsen, Rogaland Teater.

    • Tyra Tønnessen

      Tyra Tønnesen ble nominert for Mutter Courage av Bertolt Brecht, Trøndelag Teater.

    Vinnere

    • Historier frå Wienerskogen

      Tamás Ascher vant prisen for Historier frå Wienerskogen av Ödön von Horváth, Det Norske Teatret.

    • Támas Ascher

      Tamás Ascher vant prisen for Historier frå Wienerskogen av Ödön von Horváth, Det Norske Teatret.